Product code: CHB150W-48S48N
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB150W-48S48N
  • Output current
  • Mounting
  • Supply voltage
Specification for Converter: DC/DC
Output current 3.12A
Mounting THT
Supply voltage 18...75V DC
Case Half Brick
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 48V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 86%