Product code: CHB150W8-36S24N
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB150W8-36S24N
  • Protection
  • Body dimensions
  • Number of outputs
  • Input current
Specification for Converter: DC/DC
Output current 6.25A
Mounting THT
Case Half Brick
Power 150W
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 24V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 89.5%
Number of outputs 1
Input current 60mA