Product code: CHB300-300S28N
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB300-300S28N
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Additional functions
Specification for Converter: DC/DC
Output current 10.7A
Mounting THT
Case Half Brick
Power 299.6W
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Body dimensions 61x57.9x12.7mm
Output voltage 28V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%