Product code: CHB350-48S24-C
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CHB350-48S24-C
  • Number of outputs
  • Input current
Specification for Converter: DC/DC
Output current 14.6A
Mounting THT
Supply voltage 36...75V DC
Case Half Brick
Power 350.4W
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Output voltage 24V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 91.5%
Number of outputs 1
Input current 60mA