Relay: solid state; 1.2A; max.30VDC; max.30VAC; SMT; SOP4; -40÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CPC1020N
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: CPC1020N
Product downloads
Specification for Relay: solid state; 1.2A; max.30VDC; max.30VAC; SMT; SOP4; -40÷85°C
| Mounting | SMT |
| Case | SOP4 |
| Max. operating current | 1.2A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Turn-on time | 3ms |
| Series | OptoMOS |
| On-state resistance | 250mΩ |
| Body dimensions | 4.09x3.81x2.03mm |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Switched voltage | max. 30V AC, max. 30V DC |
| Kind of output | MOSFET |
| Turn-off time | 3ms |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | current source |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 50mA |