Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl max: 100mA; 3.5A; max.60VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CPC1908J
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: CPC1908J
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Icntrl max: 100mA; 3.5A; max.60VAC
| Mounting | THT |
| Case | i4-pac |
| Max. operating current | 3.5A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Turn-on time | 20ms |
| Series | OptoMOS |
| On-state resistance | 300mΩ |
| Body dimensions | 19.91x20.88x5.03mm |
| Insulation voltage | 2.5kV |
| Switched voltage | max. 60V AC, max. 60V DC |
| Kind of output | MOSFET |
| Turn-off time | 5ms |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, current source |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 100mA |