Relay: solid state; Icntrl max: 50mA; 3A; max.800VAC; THT; SIP4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CPC1966YX8
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: CPC1966YX8
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Icntrl max: 50mA; 3A; max.800VAC; THT; SIP4
| Mounting | THT |
| Case | SIP4 |
| Max. operating current | 3A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Turn-on time | 20µs |
| Body dimensions | 21.08x10.16x3.3mm |
| Insulation voltage | 3.75kV |
| Switched voltage | max. 800V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 50mA |