Relay: solid state; Icntrl max: 50mA; 5A; max.800VAC; THT; SIP
Multiples:
13.0
Minimum quantity:
195.0
Product code:
CPC40055ST
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: CPC40055ST
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Icntrl max: 50mA; 5A; max.800VAC; THT; SIP
| Mounting | THT |
| Case | SIP |
| Max. operating current | 5A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Body dimensions | 38.1x17.78x3.8mm |
| Insulation voltage | 2.5kV |
| Switched voltage | max. 800V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |
| Control current max. | 50mA |