Product code: CQB75W-24S3V3
Manufacturer: CINCON
Manufacturer code: CQB75W-24S3V3
  • Supply voltage
  • Case
  • Power
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Additional functions
Specification for Converter: DC/DC
Output current 12A
Mounting THT
Supply voltage 9...36V DC
Case Quarter Brick
Power 39.6W
Operating temperature -40...100°C
Protection anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 3.3V DC
Input voltage 24V DC
Additional functions remote ON/OFF control
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 81%