ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 16A/125VAC; -20÷85°C; 100MΩ; CR
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
CR102J12S215QF
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: CR102J12S215QF
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 16A/125VAC; -20÷85°C; 100MΩ; CR
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Terminal pitch | 7.1mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Shape | round |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 16A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |