ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 4A/125VAC; 4A/30VDC; -30÷65°C; 1GΩ
Multiples:
560.0
Minimum quantity:
560.0
Product code:
D102J12S215PQA
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: D102J12S215PQA
Product downloads
Specification for ROCKER; SPST; Pos: 2; ON-OFF; 4A/125VAC; 4A/30VDC; -30÷65°C; 1GΩ
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Terminal pitch | 7.03mm |
| Mounting hole diameter | 19.2x12.9mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPST |
| DC contacts rating @R | 4A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 4A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | black |