Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 0.1A/30VDC; ON-(ON)
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
D2F-01FL-T
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: D2F-01FL-T
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 0.1A/30VDC; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, self-clinching, straight |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Body dimensions | 12.8x6.5x5.8mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 250mN |
| Lever length | 12.8mm |