Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
D2F01FL2A
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: D2F01FL2A
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, right |
| Contact material | gold |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 390mN |
| Button shape | convex, rectangular |
| Lever length | 12.8mm |