Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.5A/125VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
D2MC-01EL
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: D2MC-01EL
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.5A/125VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -25...80°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.5A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.5A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |