Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 2A/250VAC; 2A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
D2SW-P2L1D
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: D2SW-P2L1D
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 2A/250VAC; 2A/30VDC
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, self-clinching, straight |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 600mN |