Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPST-NO; 0.1A/125VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
D3V-013-3C23
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: D3V-013-3C23
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPST-NO; 0.1A/125VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 500000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 125V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 200mN |
| Lever length | 51.3mm |