Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
D3V-014-1C23
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: D3V-014-1C23
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 500000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 290mN |
| Lever length | 24.4mm |