Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 11A/250VAC; 6A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
D3V-112M-1C24
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: D3V-112M-1C24
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 11A/250VAC; 6A/30VDC
| Operating temperature | -25...105°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 30mΩ |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 11A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 590mN |
| Lever length | 27.5mm |