Product code: D42-40-01-R0
Manufacturer: KUBARA LAMINA
Manufacturer code: D42-40-01-R0
  • Mounting
  • Case
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Fastening thread
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: stud rectifying; 100V; 1.4V; 40A; anode stud; DO5; M6; screw
Mounting screw type
Case DO5
Semiconductor structure anode stud
Max. load current 68.2A
Max. forward impulse current 600A
Load current 40A
Max. forward voltage 1.4V