ROCKER; SPDT; Pos: 2; (ON)-ON; 10A/125VAC; 10A/30VDC; -30÷65°C; D
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
D508J12S205QA
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: D508J12S205QA
Product downloads
Specification for ROCKER; SPDT; Pos: 2; (ON)-ON; 10A/125VAC; 10A/30VDC; -30÷65°C; D
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Terminal pitch | 7.03mm |
| Mounting hole diameter | 19.2x12.9mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 125V AC |
| Switching method | (ON)-ON |
| Stable positions number | 1 |