Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 1.6kV; If: 90A; Ifsm: 470A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DAR3PV086-160W
Manufacturer: DACO Semiconductor
Manufacturer code: DAR3PV086-160W
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: three-phase; Urmax: 1.6kV; If: 90A; Ifsm: 470A
| Electrical mounting | THT |
| Mechanical mounting | screw |
| Leads | wire Ø 1.5mm |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 470A |
| Load current | 90A |
| Version | module |
| Max. forward voltage | 1.5V |