Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 4A; max.1kVDC; max.1kVAC; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DAR72410
Manufacturer: SENSATA / CYNERGY3
Manufacturer code: DAR72410
Product downloads
Specification for Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 4A; max.1kVDC; max.1kVAC; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Switched voltage | max. 1kV AC, max. 1kV DC |
| Coil resistance | 780Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact current max. | 4A |
| Type of relay | reed |
| Operate time | 3ms |
| Release time | 2ms |