Meter: data acquisition system; Channels: 20; 1.5kg; 66x298x176mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DAS240BAT
Manufacturer: SEFRAM
Manufacturer code: DAS240BAT
Product downloads
Specification for Meter: data acquisition system; Channels: 20; 1.5kg; 66x298x176mm
| Number of channels | 20 |
| Interface | Ethernet, USB, WiFi (option) |
| Body dimensions | 66x298x176mm |
| Kind of display used | TFT 10" |
| Resolution | 16bit |
| Program memory | 32GB |
| Output | alarm x4 |
| Conform to the norm | EN 61010 |
| Input | logical x12 |
| Measuring instrument features | datalogging, operates with thermocouple types: J, K, T, S, B, E, N, C, L, Pt100, PT1000 |
| Standard equipment | cleaning cloth, manual (CD), power supply, stylus, test lead, male connector with 25 pins male, measurement module (20 channels) with connectors, manufacturer's calibration certificate |
| Type of meter | data acquisition system |
| Measurement | AC current, AC voltage, DC current, DC voltage, frequency, resistance, temperature (external probe required Pt100, Pt1000) |