Meter: data acquisition system; Sampling: 1Msps; Band: 100kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DAS60
Manufacturer: SEFRAM
Manufacturer code: DAS60
Product downloads
Specification for Meter: data acquisition system; Sampling: 1Msps; Band: 100kHz
| Number of channels | 6 |
| Interface | Ethernet, USB |
| Body dimensions | 295x210x105mm |
| Kind of display used | TFT 10" |
| Resolution | 14bit |
| Program memory | 64MB |
| Power supply | Li-Ion 10,8V rechargeable battery |
| Max. input voltage | 500V |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Input | logical x16, Pt 100/Pt1000 x2 |
| Measuring instrument features | automatic calculation of polarization index, datalogging, power quality analyse function |
| Standard equipment | case, crocodile clips, manual (CD), power supply, test leads, banana plug |
| Type of meter | data acquisition system |
| Measurement | AC voltage, DC voltage, frequency, temperature (external probe required Pt100, Pt1000), temperature (external probe required Pt100) |
| Sampling | 1Msps |