Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 5A; max.2.5VDC; max.2.5kVAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DAT200-12
Manufacturer: SENSATA/CYNERGY3
Manufacturer code: DAT200-12
Product downloads
Specification for Relay: reed; SPST-NO; Ucoil: 12VDC; 5A; max.2.5VDC; max.2.5kVAC
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | 20...70°C |
| Coil resistance | 150Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Contact current max. | 5A |
| Type of relay | reed |
| Coil voltage min. | 9V DC |
| Operate time | 6ms |
| Release time | 1ms |