Single-phase bridge rectifier; Urmax: 400V; If: 1A; Ifsm: 50A; SMT
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
DB104S
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: DB104S
Product downloads
Specification for Single-phase bridge rectifier; Urmax: 400V; If: 1A; Ifsm: 50A; SMT
| Case | DB-1S |
| Kind of package | reel, tape |
| Electrical mounting | SMT |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.1V |