Bridge rectifier: single-phase; Urmax: 800V; If: 1A; Ifsm: 30A; SMT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DB106S-3
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: DB106S
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: single-phase; Urmax: 800V; If: 1A; Ifsm: 30A; SMT
| Case | DB-1S |
| Kind of package | reel, tape |
| Electrical mounting | SMT |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.1V |