Bridge rectifier: single-phase; Urmax: 600V; If: 1.5A; Ifsm: 50A
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
DB155S-2
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: DB155S
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: single-phase; Urmax: 600V; If: 1.5A; Ifsm: 50A
| Case | DB-1S |
| Kind of package | reel, tape |
| Electrical mounting | SMT |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 50A |
| Load current | 1.5A |
| Max. forward voltage | 1.1V |