Bridge rectifier: single-phase
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DB157STR
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: DB157STR
Product downloads
Specification for Bridge rectifier: single-phase
| Case | DBS |
| Kind of package | reel, tape |
| Electrical mounting | SMT |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 55A |
| Load current | 1.5A |
| Max. forward voltage | 1V |