Distribution box; M8; PIN: 3; 5m; socket; 3A; -20÷80°C; IP67; IN: 6
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DB8-3A6CAB-SPS7B05
Manufacturer: AMPHENOL LTW
Manufacturer code: DB8-3A6CAB-SPS7B05
Product downloads
Specification for Distribution box; M8; PIN: 3; 5m; socket; 3A; -20÷80°C; IP67; IN: 6
| Max. operating current | 3A |
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Connector | socket |
| Number of pins | 3 |
| Body colour | black |
| Cable length | 5m |
| Thread | M8 |
| Number of inputs | 6 |
| Number of outputs | 1 |
| Indication | LED |
| Type of sensors accessories | distribution box |