Converter: DC/DC; 200W; Uin: 36÷75V; Uout: 5VDC; Iout: 40A; DIP; 34g
Multiples:
42.0
Minimum quantity:
42.0
Product code:
DBE0240V2PC
Manufacturer: MURATA POWER SOLUTIONS
Manufacturer code: DBE0240V2PC
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 200W; Uin: 36÷75V; Uout: 5VDC; Iout: 40A; DIP; 34g
| Output current | 40A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Output voltage | 5V DC |
| Insulation voltage | 2.25kV DC |
| Efficiency | 94% |
| Number of outputs | 1 |