Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 9A; Ifsm: 150A; DBI
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DBI 6-16
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: DBI 6-16
Product downloads
Specification for Three-phase bridge rectifier; Urmax: 1.6kV; If: 9A; Ifsm: 150A; DBI
| Case | DBI |
| Electrical mounting | THT |
| Leads | wire Ø 0.8mm |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. forward impulse current | 150A |
| Load current | 9A |
| Version | flat |
| Max. forward voltage | 1.2V |