LED; in housing; red; 1.8mm; No.of diodes: 4; 10mA; 38°; 2V; 13mcd
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DBI02300
Manufacturer: SIGNAL-CONSTRUCT
Manufacturer code: DBI02300
Product downloads
Specification for LED; in housing; red; 1.8mm; No.of diodes: 4; 10mA; 38°; 2V; 13mcd
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2V DC |
| Number of diodes | 4 |
| Luminosity | 13mcd |
| LED colour | red |
| LED lens | diffused, red |
| LED version | in housing |
| Front | convex |
| LED diameter | 1.8mm |
| LED current | 10mA |