Switch: DIP-SWITCH; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2; -40÷85°C; 50mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DBS 1002
Manufacturer: KNITTER
Manufacturer code: DBS 1002
Product downloads
Specification for Switch: DIP-SWITCH; OFF-ON; 0.025A/24VDC; Pos: 2; -40÷85°C; 50mΩ
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | DIP-SWITCH |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 6.2x3.6x6.02mm |
| Illumination | none |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |