Encoder: incremental; Usup: 4.5÷5.5VDC; 2048imp/revol; IP65
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DBS36E-BBAK02048
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: DBS36E-BBAK02048
Product downloads
Specification for Encoder: incremental; Usup: 4.5÷5.5VDC; 2048imp/revol; IP65
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Type of encoder | incremental |
| Operating temperature | -20...85°C |
| IP rating | IP65 |
| Body dimensions | Ø36.7x45.4mm |
| Resolution | 2048imp/revol. |
| Output configuration | RS422 |
| Sensors features | blind hollow shaft Ø8mm |
| Switching frequency max | 300kHz |