Encoder: incremental; Usup: 4.5÷5.5VDC; 1000imp/revol; shaft 8mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DBS50E-S5AK01000
Manufacturer: SICK
Manufacturer code: DBS50E-S5AK01000
Product downloads
Specification for Encoder: incremental; Usup: 4.5÷5.5VDC; 1000imp/revol; shaft 8mm
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Type of encoder | incremental |
| Operating temperature | -20...85°C |
| IP rating | IP65 |
| Body dimensions | Ø50x55.5mm |
| Resolution | 1000imp/revol. |
| Output configuration | RS422 |
| Sensors features | shaft 8mm |
| Switching frequency max | 300kHz |