Relay: reed; SPST-NC; Ucoil: 24VDC; 3A; max.7kVDC; max.7kVAC; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DBT72410
Manufacturer: SENSATA / CYNERGY3
Manufacturer code: DBT72410
Product downloads
Specification for Relay: reed; SPST-NC; Ucoil: 24VDC; 3A; max.7kVDC; max.7kVAC; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Switched voltage | max. 7kV AC, max. 7kV DC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| Contact current max. | 3A |
| Type of relay | reed |
| Operate time | 2ms |
| Release time | 3ms |