Power supply: switched-mode; LED; 48VDC; 1A; 220÷240VAC; IP20; 90%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DC 50W 48V VST
Manufacturer: TCI
Manufacturer code: DC 50W 48V VST
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 48VDC; 1A; 220÷240VAC; IP20; 90%
| Output current | 1A |
| Supply voltage | 220...240V AC |
| Operating temperature | -40...45°C |
| IP rating | IP20 |
| Protection | overheating, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Output voltage | 48V DC |
| Maximum power | 50W |
| Efficiency | 90% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |