Cable; wires,DC 5,5/2,5 plug; angled; 0.35mm2; black; 0.25m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DC.CAB.6601.0020
Manufacturer: BQ CABLE
Manufacturer code: DC.CAB.6601.0020
Product downloads
Specification for Cable; wires,DC 5,5/2,5 plug; angled; 0.35mm2; black; 0.25m
| Max. operating current | 3A |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Kind of core | Cu |
| Number of cores | 2 |
| Wire insulation material | PVC |
| Cable length | 250mm |
| Rated voltage | 48V |
| Connector variant | angled |
| Type of connection cable | mains DC |
| Cable/adapter structure | DC 5,5/2,5 plug, wires |
| Insulation colour | black |
| Connector colour | black |
| Length of metal part | 11mm |
| Wire cross-section shape | flat |
| Cable outside dimensions | 2x4.1mm |