Relay: solid state; Ucntrl: 3.5÷32VDC; 7A; 3÷48VDC; Series: DC60
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DC60S7
Manufacturer: CRYDOM
Manufacturer code: DC60S7
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 3.5÷32VDC; 7A; 3÷48VDC; Series: DC60
| Max. operating current | 7A |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP00 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 57.3x44.5x22.6mm |
| Switched voltage | 3...48V DC |
| Output configuration | NO |
| Relay variant | current source |
| Type of relay | solid state |