Tape: duct; W: 75mm; L: 50m; D: 0.17mm; silver; synthetic rubber; 12%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DC7550
Manufacturer: HPX
Manufacturer code: DC7550
Product downloads
Specification for Tape: duct; W: 75mm; L: 50m; D: 0.17mm; silver; synthetic rubber; 12%
| Operating temperature | max. 75°C |
| Colour | silver |
| Width | 75mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 170µm |
| Tape application | bonding, packing, repairs, sealing |
| Type of tape | duct |
| Tape material | polyethylene coated cloth |
| Kind of adhesive | synthetic rubber |
| Tape features | can be broken using your hand |
| Tensile strength | 30N/cm |
| Adhesive strength | 0.8N/mm |