Timer
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DCB01CM24
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: DCB01CM24
Product downloads
Specification for Timer
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC, 24...240V AC |
| Operating temperature | -20...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 22.5x80x99.5mm |
| Kind of output | SPDT |
| Electrical connection | screw terminals |
| Counting range | 0,1s...100h |
| Counter operation modes | delayed switching on, pulse after a specified time, symmetrical cyclical operation pause first with two independent times T1 and T2, symmetrical cyclical operation swithing on first with two independent times T1 and T2 |
| number of operation modes | 4 |