Module: diode; double independent; 650V; 2x80A; SOT227B; screw
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
DCG160X650NA
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: DCG160X650NA
Specification for Module: diode; double independent; 650V; 2x80A; SOT227B; screw
| Case | SOT227B |
| Kind of package | tube |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | double independent |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 160A |
| Features of semiconductor devices | Schottky |
| Technology | SiC |
| Max. forward voltage | 1.35V |