Converter: DC/DC
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
DCP020515DP-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: DCP020515DP
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 67mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP14 |
| Power | 2W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Application | IT |
| Output voltage | 15V |
| Insulation voltage | 1kV |
| Efficiency | 85% |
| Output current 2 | 67mA |
| Output voltage 2 | -15V DC |
| Number of outputs | 2 |