Converter: DC/DC
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
DCP021205P
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: DCP021205P
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 400mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP14 |
| Power | 2W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Application | IT |
| Output voltage | 5V |
| Input voltage | 12V DC |
| Insulation voltage | 1kV |
| Efficiency | 83% |
| Number of outputs | 1 |