Converter: DC/DC
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
DCPA10512P
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: DCPA10512P
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 83mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP14 |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Application | IT |
| Output voltage | 12V |
| Insulation voltage | 2kV |
| Efficiency | 87% |
| Number of outputs | 1 |