Converter: DC/DC
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
25.0
Product code:
DCV010505DP-U
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: DCV010505DP-U
Specification for Converter: DC/DC
| Output current | 100mA |
| Mounting | SMT |
| Power | 1W |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Application | IT |
| Output voltage | 5V |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Efficiency | 80% |
| Output current 2 | 100mA |
| Output voltage 2 | -5V DC |
| Number of outputs | 2 |