Converter: DC/DC; 3W; Uin:36÷72V; Uout:12VDC; Uout2:-12VDC; DIP
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DCW03C-12
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 3W; Uin:36÷72V; Uout:12VDC; Uout2:-12VDC; DIP
| Output current | 125mA |
| Case | DIP |
| Power | 3W |
| Operating temperature | -40...71°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | overload, short-circuit |
| Series | DCW03 |
| Body dimensions | 31.8x20.3x12.2mm |
| Weight | 15g |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 36...72V |
| Insulation voltage | 1kV DC |
| Efficiency | 82% |
| Output current 2 | 125mA |
| Output voltage 2 | -12V DC |
| Number of outputs | 2 |
| Switching frequency | 50kHz |