Converter: DC/DC; 5W; Uin:18÷36V; Uout:5VDC; Uout2:-5VDC; DIP; 15g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DCW05B-05
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 5W; Uin:18÷36V; Uout:5VDC; Uout2:-5VDC; DIP; 15g
| Output current | 500mA |
| Case | DIP |
| Power | 5W |
| Operating temperature | -40...71°C |
| Type of converter | DC/DC |
| Protection | overload, short-circuit |
| Series | DCW05 |
| Body dimensions | 31.8x20.3x12.2mm |
| Weight | 15g |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 18...36V |
| Insulation voltage | 1kV DC |
| Efficiency | 77% |
| Output current 2 | 500mA |
| Output voltage 2 | -5V DC |
| Number of outputs | 2 |
| Switching frequency | 50kHz |