Converter: DC/DC; 250W; Uin: 3.3÷15V; Uout: 12VDC; Iout: 20A; 450g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
DDA250N-S1PX-12-001-1
Manufacturer: TDK-LAMBDA
Manufacturer code: DDA250N-S1PX-12-001
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 250W; Uin: 3.3÷15V; Uout: 12VDC; Iout: 20A; 450g
| Output current | 20A |
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Protection | anti-overvoltage, over current, overheating |
| Output voltage | 12V DC |
| Additional functions | adjustable output voltage, LED status indicator |
| Efficiency | 92% |
| Number of outputs | 1 |
| Indication | LED |
| Electrical connection | screw terminals |